xME
NU
jadwisia sheep

Jak wybrać fotografa ślubnego

Jak wybrać fotografa na ślub

Planowanie ślubu jest, wbrew pozorom, ogromnym wyzwaniem.
Ma to być Wasze święto, wasz czas i wszystko powinno być idealne. Dużo czasu spędzacie wybierają salę, kreacje ślubne i muzykę. Równie istotnym elementem jest właściwy wybór fotografa ślubnego.
Pamiętajcie – po ślubie zostaną współmałżonkowie, obrączki i właśnie zdjęcia.

Decydować się czy nie?
Wiele par szukając oszczędności rozważa rezygnację z fotografa i zdaje się na kreatywność gości, którzy przychodzą często z aparatami bądź, o zgrozo, telefonami.
Efektem tego są kiepskie technicznie zdjęcia o zupełnie przypadkowej treści. Na dodatek pogarszające się z kolejnymi godzinami zabawy.
Jeśli poprosicie jednego z gości by to on robił zdjęcia to jest to tak jakbyście wprost powiedzieli – nie chcemy byś się bawił. Wasi najbliżsi powinni się bawić i celebrować Wasze święto a nie przejmować się czy wszystko uwiecznili.

Kiedy zacząć poszukiwania fotografa…
Fotografa zacznijcie szukać zaraz po ustaleniu terminu ślubu. Im wcześniej się tym zajmiecie, tym większe pole wyboru.
Najbezpieczniej jest szukać 1-1,5 roku przed ślubem. Oczywiście, zdarza się, że i 2-3 miesiące przed ślubem trafi się wolny termin. Ale im lepszy fotograf, tym mniejsza na to szansa.

Gdzie szukać?
Jednym z pierwszych kroków jest pytanie znajomych, którzy są już po ślubie. Nawet jeśli są oni zadowoleni i polecają poproście ich o pokazanie albumów i zdjęć. Każdy ma inne poczucie estetyki i inne oczekiwania.
Są osoby preferujące zdjęcia kolorowe, czarnobiałe bądź w sepii. Niektórzy chcą ozdobników czy mocnej obróbki. A wiadomo że swoje zdjęcia każdy odbiera bardziej emocjonalnie, mniej obiektywnie.
Dlatego też warto zapoznać się z gotowym materiałem.
Obecnie możliwości poszukiwania fotografa są ogromne. Oprócz najpopularniejszego – google – są portale i katalogi ślubne gdzie mamy wszystko “w pigułce”.
W sezonie jesienno-zimowym organizowane są regularnie targi ślubne. Tutaj jednak trzeba liczyć się z dosłownym przytłoczeniem informacjami i traktować je ostrożnie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa?
Praktycznie każdy fotograf ma stronę internetową, gdzie prezentuje portfolio. Dobrze jest również, by strona posiadała bloga – widzicie wtedy większy przekrój zdjęć i kompletnych materiałów.
Warto się dokładnie zapoznać ze zdjęciami i na tej podstawie zdecydować czy prezentowany styl Wam odpowiada.
Branie kogoś, kto dopiero zaczyna i nie ma co pokazać obarczone jest dużym ryzykiem.
Tak samo wybór fotografa, który robi ładne krajobrazy czy dobre zdjęcia samochodów nie oznacza, że osoba taka będzie umiała odnaleźć się w reportażu ślubnym.
Po dokonaniu wstępnej selekcji warto umówić się na spotkanie z wybranymi fotografami. Nic nie zastąpi kontaktu osobistego. Na spotkaniu nie tylko obejrzycie zdjęcia na żywo. Przede wszystkim ocenicie, czy osoba ta odpowiada Wam charakterem i osobowością. W końcu ma Wam towarzyszyć w najważniejszym dniu – istotne jest byście złapali od razu dobry kontakt.

Jak kształtują się ceny?
Oczywistym jest, że jednym z kryteriów wyboru fotografa jest cena. Jednak pamiętajcie – jeśli coś jest za tanie, to jest w tym haczyk.
Sprzęt profesjonalnego fotografa i jego wiedza przekładają się bezpośrednio na stawki , za jakie pracuje.
Również dobrej jakości albumy czy fotoksiążki nie kosztują kilkadziesiąt złotych.
Po ustaleniu zakresu pracy jaki Was interesuje fotograf przygotowuje ofertę.
Oczywiście można dokonywać zmian i nawet negocjować. Ale na spotkaniu. Targowanie się na “dzień dobry” mailowo czy telefonicznie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dla fotografa jest to normalna praca, z której żyje. Profesjonalista nigdy nie odda Wam kilku tysięcy zdjęć. Nie otrzymacie ich również 2-3 dni po ślubie. Wartościowy i ciekawy materiał to 200-400 ujęć, których selekcja i obróbka trwa kilka tygodni.
Dzięki temu oglądając zdjęcia nie znudzicie się i będziecie chcieli do nich wracać. Materiał podczas sesji zapisywany jest w formacie Raw (cyfrowy negatyw), dopiero w obróbce przekształca się go w finalne zdjęcie, które otrzymujecie. Z reguły profesjonaliści nie oddają raw-ów, tak jak piekarz nie oddaje mąki i jajek tylko gotowy tort.

Po omówieniu i porównaniu oczekiwań warto, żebyście podpisali z fotografem umowę.
Określcie w niej szczegółowo co zawiera cena, ustalcie termin wykonania usługi i oddania gotowych zdjęć. Umowa chroni zarówno was, jak i fotografa.
Im krótsza tym większe ryzyko niedomówień.

1 Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

Nie dodałeś/łaś wcześniej komentarza Wypełnij pola *

Fotodziwaki.pl
fotodziwaki facebookfotodziwaki facebook
fotodziwaki instagramfotodziwaki instagram
fotodziwaki pinterestfotodziwaki pinterest
fotodziwaki twitterfotodziwaki twitter

Korzystamy z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
O polityce prywatności i ciasteczkach przeczytasz - TUTAJ